Підбір фарби

Увійти

Забули свій пароль?

Міцелій та риб’яча луска: дизайн майбутнього

Дизайнерам

Окремої уваги останнім часом набула тема ресайклінгу, використання екологічних матеріалів та вторинного використання. Сьогодні все більше галузей замислюються над етичністю виробництва, тож намагаються скоротити шкідливі викиди або винаходять більш екологічні шляхи розвитку.
В цей самий час питання ресайклінгу та усвідомленого споживання провокує дизайнерів на винаходи надзвичайних рішень. Так, наприклад, за останні роки з’явились абсолютно нові матеріали, такі як міцелій грибів, рибяча луска, панелі з конопель чи екошкіра з кактусів.

Міцелій в дизайні

Ще з курсу шкільної біології нам відомо, що міцелій – це підземна вегетативна частина грибниці. Складається з безлічі ниток, що ростуть у субстраті (соломі чи тирсі), розщеплюючи його на речовини, якими він і харчується. Міцелій швидко обплутує субстрат і скріплює його собою.
У дизайні міцелій почали використовувати в середині минулого десятиріччя, на хвилі моди на все зелене та екологічне, викликаної суттєвими змінами клімату. За кілька років гриби стали справжнім трендом: дизайнери масово почали розробляти з міцелію предмети для виставок і створювати дослідні лабораторії. На сьогодні оформилося кілька напрямків, в яких грибний дизайн виходить на промисловий рівень — у тому числі й в Україні.
Одна з найпоширеніших технологій грибного дизайну — заповнення порожньої форми міцелієм. У ємність поміщають міцелій і субстрат, в якому він росте, створюють тепле і вологе середовище, і за кілька днів гриб розростається і заповнює собою всю форму. Оскільки міцелій виступає як природний сполучний компонент, виріб з нього не потребує ні клею, ні добавок. Його дістають з ємності та сушать при високій температурі. Виходить легка конструкція, яка тримає форму і не пропускає воду. Такий матеріал ще називають грибним пінопластом.

Архітектори також багато експериментують з формами, які можна отримати з міцелію. Так, нью-йоркська студія  The Living створила павільйон із мікоцеглин — це повноцінна споруда , яка під час архітектурного заходу захищала відвідувачів від сонця та спеки.
У 2022 році на виставці, присвяченій готельному дизайну у Лондоні, бельгійська дизайнерська студія WeWantMore буквально інтерпретувала тему заходу — «Великі речі зростатимуть». Дизайнери студії створили експериментальну інсталяцію з міцелію, яка зростала у реальному часі просто під час кількаденного івенту. Зазвичай гриби виростають із того, що розкладається: це метафора, яка символізує появу нових можливостей після відмови від традиційних способів мислення.
Талліннська компанія з виробництва матеріалів Myceen випустила серію підвісних абажурів B Wise з міцелію, які були показані на Тижні дизайну в Нідерландах.

Міцелій використовують і як утеплювач у будівництві. Грибний пінопласт екологічніший за звичайний — він розкладається в компості за один-два місяці, а в якості субстрату часто беруть органічні відходи. Цей матеріал стає популярним і серед модних брендів: такі компанії, як Stella McCartney, Adidas та Hermès інвестують у біоматеріал, розробляючи проєкти зі створення екошкіри з грибів.

Плити з риб’ячої луски

На перший погляд важко сказати, з чого виготовлені ці плити, але відповідь однозначно вас здивує: це перероблена риб’яча луска!
Продукт Scalite виготовляється з риб’ячої луски, поширеного та відновлюваного побічного продукту рибальства та аквакультури. Виробник використовує природний біополімер, що міститься в лусочках. Результатом переробки луски є порошок, який пресується для формування листів різних розмірів.

Коли кілька заводів у французькому регіоні Басків почали закриватися, передбачаючи подальшу втрату промислових потужностей, дизайнер Ерік де Лоренс винайшов Scalite – інноваційний, схожий на камінь матеріал, повністю виготовлений із риб’ячої луски. 
У той час Ерік закінчував ступінь магістра з дизайну продуктів у Королівському коледжі мистецтв у Лондоні. Після перших експериментів з дизайном продукту Scalite, які призвели до виробництва окулярів, дрібного посуду та інших прототипів, Ерік представив проєкт своєму двоюрідному брату Едуарду де Дреузі. Родичі вирішили разом заснувати компанію Scale, яка займатиметься виробництвом екологічно чистих матеріалів з того, що протягом багатьох років вважалося відходами.

Риб’яча луска сардин, лосося та інших видів риб природним чином складається з двох складових: мінеральної та органічної. Під час виробничого процесу з органічної складової екстрагується колаген, що діє як біополімерний сполучник при повторному змішуванні з мінеральною частиною, отриманою з решти лусочок. 
Після змішування ці частини створюють основу кам’яного матеріалу, який потім пресується. Завдяки природному походженню сировини, жодних інших добавок, хімікатів чи зв’язуючих речовин не використовується, а фінішний матеріал дає продукт без летких органічних сполук, на 100% на основі риб’ячої луски.

Завдяки щільності близько 1,4 г/см3, поверхні й зовнішньому вигляду, схожим на камінь, цей матеріал особливо підходить для настінних покриттів, меблів, вертикальних або горизонтальних вітрин у роздрібній торгівлі, офісах і аксесуарів для дому. Експерти пророкують плитам із риб’ячої луски доволі оптимістичне майбутнє, та розглядають Scalite як альтернативу гранітним плитам.
Наразі матеріал доступний у кількох різних відтінках, де використовуються натуральні барвники, але індивідуальні кольори також доступні за запитом. Його вже використовують для стійок реєстрації, журнальних столиків, настінних покриттів і дизайнерських аксесуарів для дому, таких як гачки, логотипи та підставки. Крім того, що матеріал є екологічно чистим і повністю придатним для вторинної переробки, він також класифікується як вогнестійкий і, таким чином, підходить для дизайну інтер’єру в приміщеннях роздрібної торгівлі та закладів КаБаРЕ.

Tags: